Hosszúkéz Gagor tolvajfejedelem világa
A Mágusok Borával és különleges képi világgal várták az érdeklődőket a Klauzál Ház Mészáros Csaba Termében október 18-án. A Balog István új könyvét bemutató esten nemcsak a high-fantasy regény megszületésébe és történetébe nyerhettünk bepillantást, a terem falán sorakozó A/3-as formátumú, színes alkotásokat nézve Szigeti Ágnes könyvhöz készített illusztrációival is megismerkedhettünk.
A Balog István Királycsinálók-trilógiájához illeszkedő Mágusok Bora a szerző A torony című könyvének izgalmas mellékszála. A középkori környezetben játszódó, archaikus (régies – a szerk.) nyelvezettel íródott „mesében” az olvasó előtt megjelenik a Tolkien-i világ a Kék Egér Tolvajcéh alapítójával, Hosszúkéz Gagorral a középpontban. Az igényes kivitelű, 391 oldalas mű hangulatához erőteljesen hozzájárulnak Szigeti Ágnes minden fejezetet bevezető, fotórealisztikus, fekete-fehér illusztrációi.
A könyvbemutatón az író és az illusztrátor beszélt a kötetről.
Balog Istvántól a könyv keletkezéséről megtudtuk, hogy A torony írása alatt nagyon megkedvelte Hosszúkéz Gagor figuráját, és ez arra ösztökélte, hogy megírja a karakter életének egy-egy szakaszát. Amikor már húsznál több öt-hat oldalas történet elkészült, olvasói ösztönzésére tovább folytatta az írást, és egységes művé fűzte össze a történeteket.
– A fiatal főhős nem az erőszak útján halad, álmait, vágyait vér nélkül, furfanggal, cselszövéssel, intrikával, néha zsarolással és megfélemlítéssel próbálja megvalósítani – mutatott rá a tolvajcéhet működtető Gagor módszereire az író, aki az este folyamán még számos műhelytitkot árult el könyvéről.
Az illusztrációk megszületéséről Szigeti Ágnes mesélt. Elmondta, hogy egy ilyen mesejellegű, középkori környezetben játszódó könyvet illusztrálni, annak a világában elmerülni, megformálni azokat a helyeket és lényeket, amelyek a történet ízét, hangulatát adják, emberpróbáló feladatnak ígérkezett.
– Igyekeztem a képzelt világot megformálni, a leírt szavakat képként megjeleníteni, István szereplőit és a helyszíneket életre kelteni. Az illusztrációk, azaz a kiállításon is látható képek AI-asszisztált, vegyes technikájú, digitális alkotások, melyeknek részelemei a mesterséges intelligencia által vezérelt vázlatalap, grafikus programelemek és a saját koncepcióm – avatta be hallgatóit a képkészítés folyamatába a fotós-grafikus.
A kiállítással egybekötött könyvbemutatón a szerző egy-egy tiszteletpéldánnyal köszönte meg a műve megjelenéséhez kapott segítséget, és a Várszegi Pincészet támogatását élvezve borkóstolóra, valamint a Brucker Pékség sütötte pogácsára invitálta az érdeklődőket. A dedikálást követően minden vásárló a könyvvel, egy üveg ajándékba kapott Várszegi borral és a szerzők nyújtotta élménnyel gazdagodva tért haza.
(A kiállítás még rövid ideig megtekinthető, a kötet és a könyv illusztrációi a szerző írói oldalán, a www.kiralycsinalok.hu webcímen vásárolhatók meg.)
Tamás Angéla